Pompy ciepła Katowice
Natalia Roentgen Budownictwo,Technologie Pompy ciepła Katowice

Pompy ciepła Katowice

| | 0 Comments|


Pompy ciepła Katowice

Pompy ciepła Katowice Pomimo tego, że pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, to jednak wiedza użytkowników i potencjalnie zainteresowanych kupców w tym zakresie jest ograniczona. Wybór tego typu urządzenia może okazać się zatem wysoce problematyczny. Do czego służy nam pompa ciepła? Na jakie dolne źródło pompy warto się zdecydować? Jaka moc pompy będzie najbardziej optymalna? Jakie zapotrzebowanie cieplne jest niezbędne? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Do czego służy nam pompa ciepła?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania pompy ciepła Katowice, w pierwszej kolejności należy skrupulatnie zastanowić się na tym, do czego tak właściwie będzie wykorzystywane owe urządzenie. Oszczędzenie pieniędzy jest możliwe, pod warunkiem, że cały system zostanie zaprojektowany w sposób prawidłowy, a instalacja będzie starannie wykonana. Już na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję tak właściwie będzie pełnić tytułowy sprzęt. Dla jednych jest to sposób na ogrzewanie domu, inni zainteresowani są jedynie przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, a jeszcze inni liczą na skuteczne chłodzenie w miesiące letnie. W tym miejscu należy podkreślić, że pompy ciepła Katowice służące do ocieplania wody z reguły przygotowuje również c.w.u. Należy również przemyśleć czy pompa będzie wspomagać pracę kotła, a może jednak pracować samodzielnie. Weźmy pod uwagę własne możliwości i ograniczenia. Przykładem jest chociażby specyfika działki, sytuacja finansowa. Pompa nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdej nieruchomości- jest to szczególnie widoczne w przypadku nieco starszych budynków.

Na jakie dolne źródło pompy warto się zdecydować?

Jeśli nasza pompa nie będzie odpowiedzialna jedynie za ogrzewanie wody użytkowej, ale również za nieruchomość, wówczas kluczowe znaczenie może mieć wybór dolnego źródła- to właśnie z niego będzie pobierana energia. Najczęstsze rozwiązania w tym zakresie to grunt, powietrze lub woda. Powietrze uznawane jest za najtańsze, bowiem nie wymaga dodatkowej instalacji do odbioru ciepła. Wiele osób decyduje się na nie w sytuacji, kiedy poważnym ograniczeniem są finanse, natomiast zapotrzebowanie na wodę i ciepło w pomieszczeniach nie jest duże. W sytuacji, kiedy działka jest rozległa, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać pompę ciepła gruntową. Kolektor może być poziomy lub pionowy – w zależności od indywidualnych preferencji. Zdecydowanie najrzadziej wybierane są wodne pompy ciepła Katowice – niewiele działek ma stały dostęp do źródła powierzchniowej lub podziemnej wody.

Jaka moc pompy będzie najbardziej optymalna?

Jednym z kluczowych parametrów, na który każdorazowo powinniśmy zwracać uwagę, jest moc pompy ciepła. Odpowiedni dobór mocy grzewczej pompy przy jednoczesnym starannym skojarzeniu urządzenia z pozostałymi elementami instalacji to niemalże gwarancja spełnienia naszych oczekiwań. Specjaliści zalecają, aby moc pompy dobierać w taki sposób, by była zbliżona do tego, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dany budynek. Takowe możemy wyliczyć zgodnie z normą PN-EN 12831 dla temperatury minimalnej, która obowiązuje w wybranej strefie, gdzie pompy Ciepła Katowice mają pracować. Jeśli jest ona niższa niż zapotrzebowanie na moc, wówczas konieczne okaże się zastosowanie dodatkowego źródła ciepła. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest nieskomplikowana w budowie grzałka elektryczna- może ona wspomagać pracę urządzenia w przypadku najchłodniejszych dni. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że zbyt duża moc pompy ciepła Katowice może negatywnie wpłynąć na jej żywotność, jednocześnie wymaga zastosowanie większego dolnego źródła. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas wyboru pompy nie powinniśmy kierować się jedynie mocą, ale również mniej oczywistymi aspektami, wśród których najczęściej wyróżnia się COP, SCOP i SPF.

Jakie zapotrzebowanie cieplne jest niezbędne?

Kolejnym czynnikiem, które ma znaczenie podczas doboru pompy ciepła, jest metraż danej nieruchomości, jak i również charakterystyka energetyczna. Na podstawie takich informacji jesteśmy w stanie wywnioskować, jak wiele energii należy dostarczyć do budynku w celu ogrzania. Posiadając budynek pasywny w zupełności wystarczająca okaże się wartość 10W/m², a dla energooszczędnego od 25 do 40 W/m². Najmniej korzystnie wygląda to w przypadku budynków starych ocieplonych i tych nieocieplonych. Zapotrzebowanie wynosi bowiem kolejno 60-80 W/m² i 100 W/m². Jeśli znamy charakterystykę energetyczną i powierzchnię nieruchomości, to bez większych problemów jesteśmy w stanie dość precyzyjnie określić, jak dużo energii będziemy musieli dostarczyć, aby powierzchnia została ogrzana. Prawidłowe działanie pompy jest możliwe, jeśli weźmiemy pod uwagę współczynnik COP, klasę energetyczną, metraż. Należy również spojrzeć na budynek w nieco szerszym spektrum. Dlatego też warto zastanowić się na nad skorzystaniem z pomocy specjalistów.

Related Post

Bramy Szczecin

Bramy SzczecinBramy Szczecin

| | 0 Comments|


Bramy Szczecin to temat, który może wydawać się specyficzny, ale dla wielu mieszkańców i przedsiębiorców tego miasta ma kluczowe znaczenie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym aspektom związanym z