Co jest lepsze blachodachówka czy blacha trapezowa?
Natalia Roentgen Budownictwo Co jest lepsze blachodachówka czy blacha trapezowa?

Co jest lepsze blachodachówka czy blacha trapezowa?

| | 0 Comments|


Co jest lepsze blachodachówka czy blacha trapezowa?

Jakie pokrycie dachowe jest lepsze dla domu? Blachodachówka czy blacha trapezowa? Podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie należy do najprostszych. Wcześniej warto jednak wiedzieć, czym dokładnie charakteryzuje się każdy model. Trzeba sprawdzić podstawowe parametry, zastanawiając się, jak konkretny materiał poprawi funkcjonalność domu. Nie tylko przez jeden sezon, ale przez długie lata. Dokonując wyboru blachy trapezowych lub blachodachówki, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestie praktyczne. Pokrycie dachowe powinno być trwałe, ale również pasować do możliwości więźby dachowej. Biorąc pod uwagę szczelność, wytrzymałość i funkcjonalność, zarówno blachodachówka i blacha trapezowa, nie różnią się od siebie. W związku z tym dach, który pokryty jest blachodachówką czy blachą trapezową, będzie wyglądał i wykazywał te same właściwości. W związku z tym czynniki mechaniczne nie mają większego wpływu na decyzję. Która z nich jest zatem lepsza? Decydują o tym szczegóły.

Co jest lepsze blachodachówka czy blacha trapezowa?Jakie są zalety i wady różnych pokryć dachowych?

Blachodachówka, jak i blacha trapezowa na dach powstają z cienkiej blachy stalowej lub aluminiowej, której grubość wynosi od 0,4 mm do 1,25 mm. Czynnikiem decydującym o trwałości i estetyce obu jest powłoka ochronna wykonana z poliestru albo z plastizolu PVC. Powleczone materiały mogą wytrzymywać nawet ekstremalne temperatury i czynniki zewnętrzne. Skutecznie zabezpieczają przed deszczem i gradem, a także uszkodzeniami mechanicznymi, które zdarzają się w trakcie eksploatacji dachu. Co więcej, oba materiały można stosować nawet na słabej jakości więźbie dachowej. Dzieje się tak, ponieważ zarówno blacha trapezowa ocynkowana, jak i blachodachówka, w odróżnieniu od tradycyjnej dachówki, nie absorbują wody. Ponadto blacha jest lekka i praktycznie nie obciąża więźby. W związku z tym świetnie sprawdza się na dachy, które nie mogą mieć dużego obciążenia. Kolejnym ułatwieniem jest prostota montażu. Montaż blachy dachowej trapezowej jest łatwiejszy i zabiera mniej czasu, częściej wybierany jest przez dekarzy. Ukończenie prac przebiegnie szybciej. Warto wziąć również ten czynnik pod uwagę, wybierając rodzaj pokrycia dla swojego dachu.

Blachodachówka czy blacha trapezowa – którą wybrać?

Różnice między blachodachówką i blachą trapezową są przede wszystkim wynikiem jakości prac dekarskich. Zarówno profesjonalna firma, jak i renomowany producent zapewniają satysfakcję z użytkowania blaszanego dachu. Powleczone materiały są odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym również wysokich temperatur. Dla wielu osób problematyczny może być jednak hałas wynikający z uderzania kropel deszczu o powierzchnię dachu. Podobne efekty daje jednak również kontakt deszczu ze szybą. Montaż blachy może jednak skutecznie obniżać hałas. Podobną rolę odgrywa warstwa izolacyjna znajdująca się nad mieszkaniem na poddaszu. Pozostaje jednak pytanie, którą blachę wybrać? Najprościej kierować się aspektem trwałości i wytrzymałości. W przypadku gdy blacha dachowa trapezowa i blachówka nie różnią się jednak istotnie, należy wziąć pod uwagę inne parametry. Wśród nich decydujące mogą być kształt i nachylenie dachu.

Klasyczna, ceramiczna dachówka jest zarówno estetycznym, jak i efektownym pokryciem dachu. Z tego samego powodu blachodachówka, która z większej odległości niemal do złudzenia przypomina dachówkę ceramiczną, jest wybierana na pokrycie dachu o kącie nachylenia większym niż 12%. W ten sposób dach jest lepiej widoczny i świetnie podkreśla estetykę budynku. Jej najważniejszą cechą jest jednak to, że nie absorbuje wody, dzięki czemu pozostaje taka sama, mimo opadów. Tym samym skutecznie zabezpiecza też powierzchnię dachu. Z kolei specjalna powłoka ochronna sprawia, że kolor blachy nie blednie.

Jakie są wady i zalety blachy trapezowej?

Okazuje się, że przy wyborze rodzaju pokrycia dachowego, duże znaczenie ma także czas. Nadrzędne znaczenie ma tutaj etap budowy domu. Czy jest to dopiero etap projektowania nowego domu? Może jest to plan remontu domu już istniejącego? Drugim, ważnym czynnikiem jest ciężar materiału. Blachodachówka jest niewątpliwie bardzo lekka i jej metr kwadratowy waży co najwyżej 6 kg. To pozwala na zastosowanie jej na dowolną konstrukcję dachu, również w sytuacji remontu starego dachu. Na rynku dostępne są jednak znacznie cięższe dachówki. Niektóre ważą nawet 65 kg, czyli dziesięć razy więcej, niż tradycyjne pokrycie blaszane. Aby wytrzymać takie obciążenie, konieczny jest rzetelny projekt więźby dachowej. Warto też pamiętać o kwestii kąta nachylenia dachu. W przypadku gdy nachylenie dachu jest małe, sam dach staje się mało widoczny. W omawianej sytuacji niska estetyka blachy na dach trapezowej ma mniejsze znaczenie. Co to oznacza w praktyce? Mało widoczny, płaski dach można pokryć tańszą blachą.

 

Podejmując ostateczną decyzję, warto zatem rozważyć kluczowe parametry pokrycia dachowego, a także własne potrzeby. Nie bez znaczenia pozostaje także budżet, jaki planujemy przeznaczyć na pokrycie dachu. Zakup i montaż pokrycia może wynieść nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Related Post

Hala stalowa Szczecin

Hala stalowa SzczecinHala stalowa Szczecin

| | 0 Comments|


Hala stalowa Szczecin stanowi istotny element w rozwijającej się infrastrukturze przemysłowej miasta. Szczecin, jako miasto o bogatej historii i strategicznym położeniu, coraz częściej staje się miejscem, gdzie nowoczesność splata się