Dlaczego warto wybudować dom drewniany?
Natalia Roentgen Budownictwo Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

| | 0 Comments|


Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

Dlaczego warto wybudować dom drewniany? Drewniane domy kojarzą się z dawnym budownictwem lub domkami letniskowymi. Jednak po latach uznawania drewnianego budownictwa za relikt, wraca zainteresowanie całorocznymi domkami drewnianymi. Większość domów budowanych w Polsce to budynki powstające w technologii tradycyjnej, ponieważ inwestorzy obawiają się, że domy drewniane są mniej trwałe od murowanych. Obawy są bezpodstawne, ponieważ do drewnianego budownictwa zagościły nowoczesne technologie, które sprawiły, że tego typu budownictwo jest funkcjonalne, trwałe i wygodne. 

Wymagania pod względem drewna przeznaczonego na dom

Drewno stosowane do budowy domu musi być suszone przez 10 lat i odpowiednio zaimpregnowane, aby było odporne na wilgoć i szkodniki. Niektórzy wykonawcy nie przestrzegają powyższych norm i używają tańszego, a więc mniej odpornego na warunki atmosferyczne drewna, czym utrwalają przekonanie, że domy drewniane nie są trwałe. Rynek weryfikuje nierzetelnych wykonawców, a nagradza zaufaniem klientów firmy sprawdzone, dokładne i stawiające na jakość. Dlatego przed wyborem wykonawcy powinno się przeczytać opinię o nim, sprawdzić, czy ma  wpis w KRS oraz przejrzeć stronę internetową i zobaczyć realizacje podobnych zleceń budowlanych.

Zalety domu drewnianego

Na rynku jest coraz więcej rzetelnych, uczciwych firm oferujących kompleksowe usługi najwyższej jakości w dziedzinie budowy domów drewnianych. Istotnym argumentem za budową domu drewnianego jest szybkość jego powstania. Czas budowy wynosi ok. 3 miesięcy.  Konstrukcja domu powstaje w fabryce, a na budowie łączone są poszczególne elementy. Budowy domu drewnianego http://domyhbe.pl/pl/realizacje/dobra-szczecinska-dom-jednorodzinny w nowoczesnych technologiach nie ograniczają warunki atmosferyczne. Tego typu konstrukcje można układać również w zimie i nie trzeba brać pod uwagę okresu utrwalania się poszczególnych elementów składowych.

Mniej pracy, mniejsze koszty ekipy, co skutkuje oszczędnością w kosztorysie budowy. Kolejne oszczędności to cena fundamentów pod dom z drewna – jest niższa niż w przypadku budynku murowanego, ponieważ fundamenty są lżejsze. Rozbudowa domu drewnianego powstałego w konstrukcji szkieletowej jest  łatwiejsza niż budynku budowanego tradycyjnie – dokłada się kolejny moduł. Prostsze jest dobudowanie ściany.

Mikroklimat w domach drewnianych jest korzystniejszy niż w murowanych. Domy drewniane całoroczne są lżejsze od murowanych. Mają mniejsze obciążenia konstrukcyjne i nie wymagają dodatkowych wzmocnień konstrukcji. Nie potrzebują ciężkich fundamentów i stropów żelbetonowych, które są kosztowne i wymagają dużego nakładu pracy ekipy budowlanej.

Oszczędność i ekologia

Cenionymi wartościami są ekologiczność i energooszczędność. Domy drewniane wpisują się  powyższe oczekiwania – mają znakomite parametry cieplne i są zgodne z naturą. Osiągnięcie tak dobrych właściwości cieplnych w przypadku domów tradycyjnych wymaga dużo więcej pracy i wyższych kosztów.

Na mniejsze koszty budowy wpływa dokładność wymiarowa, łatwość układania poszczególnych elementów i prosty montaż instalacji. Budowa domów drewnianych pozwala na wyeliminowanie wszelkich mostków termicznych, które są zmorą budowlańców i mieszkańców budynków murowanych. Brak  mostków to mniejsze koszty ogrzewania, co jest ekonomiczne i ekologiczne.

W różnym stylu

Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

Domy drewniane do całorocznego zamieszkania mogą mieć różną powierzchnię – od niewielkich domów parterowych do okazałych dworków.  Nowoczesna technologia pozwala na  budowanie takich domów w każdym stylu, np.: góralskim, wiejskim, z ozdobnym detalem architektonicznym, po domy w ultranowoczesnej, surowej stylistyce.

Styl domu można dopasować do marzeń inwestora. Są też gotowe projekty domów drewnianych w różnorodnych stylach i każdy nabywca może wybrać projekt, który wzbudził jego zachwyt https://domyhbe.pl/pl/blog/dom-energooszczedny-z-drewna-klejonego. Dla podkreślenia nowoczesnego stylu domu stosuje się połączenia drewna ze szkłem, stalą, z kamieniem, czy klinkierem, które podkreślają urodę domu. Do domów budowanych w inspiracji tradycyjną architekturą drewnianą, wykorzystuje się do ozdabiania elewacji stylizowane wykończenia i ozdobniki.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe

Dla bezpieczeństwa domowników ma wpływ ochrona przeciwpożarowa. Domy drewniane są pod tym względem optymalnie zabezpieczone i spełniają bardzo wysokie wymagania przeciwpożarowe. W budynku drewnianym ogrzewanym na paliwo stałe lub gazowe musi być wybudowany murowany komin lub kotłownia.

Przy ogrzewaniu domu kominkiem najlepiej wybierać wkłady kominkowe, których zabudowę można wykonać z ozdobnych płyt kamiennych, który stanowi również wspaniały akcent aranżacyjny we wnętrzu.  W domach drewnianych można stosować piękne, duże okna, które zapewnią odpowiednią ilość światła słonecznego.  Mogą być to okna w prostej formie lub z ozdobnymi akcentami.

Koszt budowy domu drewnianego jest około 10% wyższy niż budowy budynku tradycyjnego, ale znacznie tańsza jest eksploatacja takiego domu ze względu na energooszczędne rozwiązania. Warto zainwestować w budowę takiego domu, ponieważ ma znakomite parametry wytrzymałościowe, przeciwpożarowe oraz energooszczędne. 

Related Post

Okna Szczecin

Okna SzczecinOkna Szczecin

| | 0 Comments|


Wybór okien do domu to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy lub remontu nieruchomości. W Szczecinie, mieście o zróżnicowanym klimacie, kluczowym aspektem jest dopasowanie okien do lokalnych warunków pogodowych. Z

Hala stalowa Szczecin

Hala stalowa SzczecinHala stalowa Szczecin

| | 0 Comments|


Hala stalowa Szczecin stanowi istotny element w rozwijającej się infrastrukturze przemysłowej miasta. Szczecin, jako miasto o bogatej historii i strategicznym położeniu, coraz częściej staje się miejscem, gdzie nowoczesność splata się