Chcesz wykonać koszulkę z personalizowanym nadrukiem i szukasz łatwej i szybkiej metody? Jedną z takich metod jest zastosowanie druku sublimacyjnego, którego działanie opiera się na zjawisku sublimacji. Inaczej mówiąc, pod wpływem odpowiedniej temperatury dochodzi do zamiany pigmentu pozostającego w formie stałej na barwnik w formie gazowej. Taki barwnik wnika we włókna tkaniny i łączy się z nimi w taki sposób, że jest w stanie pozostać tam przez bardzo długi czas, dzięki czemu wzór utrzymuje swój nieskazitelny wygląd. Ta niezwykle prosta metoda szybko zyskała dużą popularność, ale czy można używać jej na każdym materiale? Okazuje się, że metoda ta dedykowana jest szczególnie jednej tkaninie i to właśnie na niej efekty końcowe wyglądają najlepiej. Przekonaj się o jaki materiał chodzi czytając poniższy artykuł.
Czym jest sublimacja i jak długo utrzymują się jej efekty?
Druk sublimacyjny to specjalna metoda nanoszenia nadruków polegająca na zamianie barwnika ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Do przeniesienia wzorów potrzebny jest papier transferowy, który następnie umieszczony zostaje w specjalnych prasach transferowych, w których to grafika zostaje nadrukowywana na materiał. Możliwości tworzenia wzorów są nieograniczone, za pomocą tej metody można bez problemu stworzyć np. bluzy sportowe z własnym nadrukiem lub firmowe koszulki. Druk sublimacyjny jest procesem trwałym, co oznacza, że wzory wykonane przy pomocy tej techniki nie ulegną zniszczeniu. Nadruki nie przypominają w żaden sposób naklejki, a co za tym idzie nie ulegają odklejeniu, nie kruszą się, nie ścierają ani nie łamią. Zadrukowany obszar w żaden sposób nie odróżnia się od materiału na który został naniesiony i jest odporny na różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Ubrania z nadrukiem sublimacyjnym można także bez obaw prać i czyścić, gdyż sublimacja samoistnie nie traci swoich właściwości. Skończenie żywotności nadruku może być zatem spowodowane niewłaściwym użytkowaniem przedmiotu lub jego zniszczeniem, przez co nie będzie dłużej nadawał się do użytku.
Poliester – najlepszy materiał do sublimacji
Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę dobre efekty to powinniśmy korzystać z poliestru, gdyż to właśnie tej tkaninie dedykowana jest metoda sublimacji. Tkanina na której wykonywane będą nadruki sublimacyjne powinna zawierać w sobie jak największą ilość poliestru, ponieważ im go więcej tym grafika będzie bardziej wyraźna i nasycona barwami. Fakt ten wynika z tego, że cząsteczki, stosowanych podczas sublimacji, barwników żelowych dobrze wiążą się z włóknami poliestru. Sublimacja na poliestrze jest najczęściej spotykaną praktyką, dająca najlepsze rezultaty. Dobre efekty wyjdą także przy zastosowaniu tkanin, które w swoim składzie posiadają jedynie jakiś odsetek poliestru, np. 40% czy 50%. Aby rozpowszechnić technikę druku sublimacyjnego wymyślono nawet sposoby na to, aby nadruki były równie wyraźne i precyzyjne przy korzystaniu z bawełny. Wzory wykonane przy ich użyciu dają efekty bardzo zbliżone do tych, które powstają podczas stosowania techniki sublimacji na zwykłym poliestrze.
Bawełna – czy to dobry wybór do druku sublimacyjnego?
Wydruki sublimacyjne najlepiej wyglądały będą na powierzchniach poliestrowych, jednak istnieją metody, które pozwalają na nanoszenie podobnych jakościowo nadruków na bawełnę. Pierwsza z dostępnych metod jest bardzo zbliżona do tradycyjnego procesu wykonywania druku sublimacyjnego na poliestrze. Różnica polega na doborze odpowiedniego papieru transferowego, bowiem bawełna lepiej przyjmie wzory naniesione na papierze zwanym Subli Light No Cut – przeznaczonym specjalnie do bawełny. Drugie rozwiązanie to zastosowanie poliestrowych proszków, które umożliwią przetransferowanie wykonanej grafiki prosto na bawełnę. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala na uzyskanie wysokojakościowych nadruków na innym materiale niż poliester, gwarantując przy tym równie wysoką trwałość wzoru.
Jak nadruk sublimacyjny zachowuje się na kolorowych tkaninach?
Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju tkaniny, równie istotny jest także właściwy dobór kolorów, albowiem nie na każdym kolorze barwniki będą zachowywały się tak samo. Kolorowe nadruki najlepiej wyglądały będą na jasnych materiałach, gdyż ich włókna są w stanie najlepiej wchłonąć aplikowane tusze. Druk sublimacyjny charakteryzuje się tym, że bardzo dokładnie odwzorowuje wszelkie przejścia kolorystyczne i zmiany odcieni, dzięki czemu wybrany wzór nie traci żadnych wartości artystycznych i wizualnych. Jeżeli wzór jest wielokolorowy, to niestety istnieje duże ryzyko, że nie przyjmie się najlepiej na barwnym materiale, a ponadto kolorowe podłoże może spowodować mieszanie się barw, w wyniku czego efekty, które uzyskamy będą niezadowalające. Nie przekreśla to jednak możliwości nanoszenia wzorów metodą sublimacji na kolorowe tkaniny, z tym, że grafika taka musi być ciemna, a najlepiej czarna, gdyż taki barwnik jest w stanie wniknąć we włókna farbowanego wcześniej materiału.